Choroby układu krążenia – zapalenie mięśnia sercowego

Na skutek przebytych chorób wirusowych oraz bakteryjnych w wielu przypadkach dochodzi do występowania bólu w

Na skutek przebytych chorób wirusowych oraz bakteryjnych w wielu przypadkach dochodzi do występowania bólu w obrębie klatki piersiowej. Takie dolegliwości mogą przyczynić się do wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego.

Poza tym w sytuacji, gdy dochodzi do szybkiego procesu rozwoju niewydolności serca, może również pojawić się stan zapalny. Okazuje się, że coraz częściej w grupie młodych osób przyczyną nagłej śmierci jest właśnie zapalenie mięśnia sercowego.

Jednak w choroba może wystąpić u każdego człowieka, bez względu na wiek oraz płeć. Do najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się ból w klatce piersiowej, szybki i nieregularny rytm serca, duszność występującą już przy niewielkim wysiłku, ale także w spoczynku.

Dodatkowo obserwuje się zmęczenie, obrzęki w obrębie kostek oraz ogólne uczucie bólowe głowy, mięśni, stawów, czy gardła, często współistnieją biegunki oraz wysoka gorączka. Jednak, gdy zapalenie mięśnia sercowego ma łagodny przebieg to objawy mogą nie występować w ogóle.

Silnego odczucia bólowego w klatce piersiowe oraz duszności spoczynkowej nie należy bagatelizować tylko niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe. Natomiast mniej nasilone zmiany powinno się zgłosić lekarzowi prowadzącemu, który skieruje nas do kardiologa na dokładniejsze badania.

Tylko kompleksowe wykonanie badań pozwala na prawidłowe postawienie diagnozy, szczególnie, dlatego, że same objawy mogą wskazywać na różne dolegliwości.