Ćwiczyć pamięć od małego

Choć umysł człowieka ma przyrodzony potencjał w zakresie zapamiętywania, to żaden z naszych talentów nie rozwinie się jak trzeba, jeśli nie zostanie właściwie wytrenowany. Z umiejętnością pamięciowego opanowywania treści jest bardzo podobnie, więc opiekunowie i wychowawcy mają spore pole do popisu.

Wiemy już, że w okresie dziecięcym idealną formą nauki jest zabawa. Opłaca się łączyć jedno z drugim także dlatego, aby wyrabiać w dziecku pozytywne skojarzenia z edukacją jako taką.

Jeśli maluch nie będzie jej traktował jako opresyjny przymus, a będzie dostrzegał okazję do rozrywki i dobrze przez niego pojmowanej kreatywności, sukces będzie bardzo blisko. Pytanie, czy nauczyciele będą wychodzić z podobnego założenia, ale to już zupełnie inna sprawa.

Na rynku dostępna jest spora ilość gier edukacyjnych. Wyroby te są adresowane do dzieci w różnym wieku i przynajmniej teoretycznie powinny powstawać w ścisłym porozumieniu z doświadczonymi pedagogami.

Gra swoją treścią powinna bowiem naprowadzać dziecko na właściwe tory myślenia i wspomagać przyswajanie informacji. Udajmy się do księgarni lub do renomowanego sklepu z zabawkami i poszukajmy właściwych propozycji.

Zwracajmy uwagę na opisy producenta i oznaczenia dotyczące wieku, tak aby w ręce naszych pociech trafiły gry o odpowiedniej treści. Poza tym, co można kupić sporo uda się zrobić bez wydawania jakichkolwiek pieniędzy.

Rodzice mogą przecież sami wymyślać gry pozytywnie wpływające na pamięć dziecka. Gdy ono podrośnie, można angażować do tego już konkretne, typowo szkolne informacje.