Manipulowanie wynikami badań

W naukach ścisłych manipulowanie wynikami badań jest dość trudne, ponieważ oszustów można w łatwy sposób wykryć. Zawsze przecież można powtórzyć dany eksperyment w identycznych warunkach, żeby potwierdzić bądź obalić daną teorię. W naukach humanistycznych jest to jednak zdecydowanie trudniejsze.

Wyniki badań w naukach społecznych mogą być kształtowane dla osiągnięcia określonych celów. Jeśli na przykład mielibyśmy zapytać Polaków, czy czują się członkami Kościoła katolickiego, to na końcowe statystyki dość istotny wpływ miałoby to, czy ankieta była przeprowadzona anonimowo, czy też jawnie. Przykłady można mnożyć.

Kiedy słyszymy w mediach, że na przykład dana opcja polityczna wysuwa określone postulaty, podpierając je badaniami społecznymi, to nie możemy przyjmować ich wyników od razu za pewnik. Jest wiele sposobów na to, żeby manipulować wynikami, a także kształtować je przez określone metody badawcze. Miejmy tego świadomości i nie ufajmy wszystkim, którzy powołują się na „naukowe fakty”.