Rodzaje talerzy perkusyjnych

Perkusja, czyli instrument pod którym nazwą kryje się cały zestaw mniejszych elementów jest bardzo skomplikowanym

Perkusja, czyli instrument pod którym nazwą kryje się cały zestaw mniejszych elementów jest bardzo skomplikowanym układem. W zależności od rodzaju wykonywanej muzyki, może zawierać bardzo różne rodzaje poszczególnych elementów. Na perkusję składają się jednak przede wszystkim: bębny i talerze. Pierwsza kategoria dzieli się na co najmniej pięć rodzajów i później – podrodzajów. Każdy bęben odpowiada za inny dźwięk, pasuje do innego stylu muzyki. Jeśli chodzi jednak o talerze, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Głównie odnosi się do niejasnych nazw, które w dzisiejszym artykule postaramy się jednak nieco rozjaśnić:

 • Crash to najbardziej popularne talerze perkursyjne, zwane często blaszkami. Ich rolą jest akcentowanie najważniejszych momentów w wykonaniu. Cieńsze i przy tym lżejsze rodzaje crashów nadają się do emitowania wysokich tonów. Są szybkie i krótkie. Jak można się domyślać, grubsze i nieco cięższe crashe to talerze o mocniejszym i dłuższym wydźwięku;
 • Ride to talerz, który równie dobrze jak crash służy do wybijania regularnego rytmu. Ride jest grubszy i cięższy od pierwszego zaprezentowanego talerza.

  Można grać na nim na dwa sposoby: uderzając w część zewnętrzną lub w sam środek;

 • Hi-hat to połączone ze sobą dwa talerze, które działają dzięki podłączonemu pedałowi do statywu, na którym są zamieszczone. Hi-hat można otwierać i zamykać. Talerze wydają dźwięk przy rozłączaniu się i złączeniu. W pierwszej sytuacji dźwięk jest w pewnym rodzaju agresywny, a w drugiej nieco lżejszy;
 • Splash to niewinne talerzyki, które wydają delikatne akcenty dźwiękowe (szybkie, krótkie i proste);
 • China jest talerzem o delikatnej nazwie, lecz bardzo przy tym złudnej. Wywodzący się talerz z Chin emituje bardzo agresywny i donośny dźwięk. Budowa tego elementu jest dość charakterystyczna, bo przypomina talerz odwrócony do góry dnem.

  Talerze te są dość spore w porównaniu do całego zestawienia;

 • Bell to malutki talerz, który nadaje krótkie i wyraźne dźwięki, jednak wyraźniejsze znacznie od splashy;
 • Istnieje jeszcze tzw. stax, za którą nazwą kryje się talerz crash i china (ich połączenie w różnych rozmiarach pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych dźwięków).

Dobór talerzy do zestawu perkusyjnego jest kwestią mocno indywidualną. Największy wpływ na wybór jest rodzaj muzyki, którą zespół przedstawia. Eksperymenty i różne połączenia należą do niemałej wyobraźni każdego perkusisty. Nie ma ograniczeń, a coraz to nowe zestawienia pozwalają na ciekawsze, rozmaite dźwięki.