Rodzaje talerzy perkusyjnych

Perkusja, czyli instrument pod którym nazwą kryje się cały zestaw mniejszych elementów jest bardzo skomplikowanym układem. W zależności od rodzaju wykonywanej muzyki, może zawierać bardzo różne rodzaje poszczególnych elementów. Na perkusję składają się jednak przede wszystkim: bębny i talerze. Pierwsza kategoria dzieli się na co najmniej pięć rodzajów i później – podrodzajów. Każdy bęben odpowiada za inny dźwięk, pasuje do innego stylu muzyki. Jeśli chodzi jednak o talerze, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Głównie odnosi się do niejasnych nazw, które w dzisiejszym artykule postaramy się jednak nieco rozjaśnić:

 • Crash to najbardziej popularne talerze perkursyjne, zwane często blaszkami. Ich rolą jest akcentowanie najważniejszych momentów w wykonaniu. Cieńsze i przy tym lżejsze rodzaje crashów nadają się do emitowania wysokich tonów. Są szybkie i krótkie. Jak można się domyślać, grubsze i nieco cięższe crashe to talerze o mocniejszym i dłuższym wydźwięku;
 • Ride to talerz, który równie dobrze jak crash służy do wybijania regularnego rytmu. Ride jest grubszy i cięższy od pierwszego zaprezentowanego talerza.

  Można grać na nim na dwa sposoby: uderzając w część zewnętrzną lub w sam środek;

 • Hi-hat to połączone ze sobą dwa talerze, które działają dzięki podłączonemu pedałowi do statywu, na którym są zamieszczone. Hi-hat można otwierać i zamykać. Talerze wydają dźwięk przy rozłączaniu się i złączeniu. W pierwszej sytuacji dźwięk jest w pewnym rodzaju agresywny, a w drugiej nieco lżejszy;
 • Splash to niewinne talerzyki, które wydają delikatne akcenty dźwiękowe (szybkie, krótkie i proste);
 • China jest talerzem o delikatnej nazwie, lecz bardzo przy tym złudnej. Wywodzący się talerz z Chin emituje bardzo agresywny i donośny dźwięk. Budowa tego elementu jest dość charakterystyczna, bo przypomina talerz odwrócony do góry dnem.

  Talerze te są dość spore w porównaniu do całego zestawienia;

 • Bell to malutki talerz, który nadaje krótkie i wyraźne dźwięki, jednak wyraźniejsze znacznie od splashy;
 • Istnieje jeszcze tzw. stax, za którą nazwą kryje się talerz crash i china (ich połączenie w różnych rozmiarach pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych dźwięków).

Dobór talerzy do zestawu perkusyjnego jest kwestią mocno indywidualną. Największy wpływ na wybór jest rodzaj muzyki, którą zespół przedstawia. Eksperymenty i różne połączenia należą do niemałej wyobraźni każdego perkusisty. Nie ma ograniczeń, a coraz to nowe zestawienia pozwalają na ciekawsze, rozmaite dźwięki.