
Wady serca u noworodków
Choroby serca są związane nie tylko z niewłaściwym trybem życia czy wypadkami losowymi, ale często
Choroby serca są związane nie tylko z niewłaściwym trybem życia czy wypadkami losowymi, ale często ich przyczyna jest nieznana i występują u najmniejszych dzieci. Z powodu powikłań i wad serca umiera nadal wiele noworodków.
Zazwyczaj albo przyczynę wady serca nie da się ustalić, albo spowodowana jest ona genetycznie. Wrodzona wada serca powstaje w skutek nieprawidłowego rozwoju płodu.
Jakie wyróżniamy wady serca u dzieci? Zazwyczaj są to wady związane z zastawkami, które możemy podzielić w następujący sposób na wady proste (związane z niedomykalnością zastawek lub ich zwężeniem), złożone (takie, w których zastawki mają więcej niż jedną wadę prostą jednocześnie) oraz kombinowane (dotyczy sytuacji, w której nieprawidłowo zbudowanych jest kilka zastawek). Trzeba jednak dodać, iż wrodzone wady serca znacznie częściej obejmują jego budowę i strukturę niż wady zastawek i związane z nimi nieprawidłowości.
Skąd biorą się wady wrodzone serca dotyczące płodu? Ponieważ wiele dzieci umiera w łonie matki lub krótko po urodzeniu, koniecznie powinniśmy zapoznać się z czynnikami ryzyka, które powodują, iż niemowlę jest narażone na wystąpienie wady serca. Do czynników ryzyka należy zaliczyć następujące choroby występujące u matki takie jak choroby wirusowe (zwłaszcza niebezpieczna jest różyczka), padaczka, nieuregulowana cukrzyca (matki cierpiące na tę dolegliwość powinny znajdować się pod zwiększoną kontrolą lekarza) czy toczeń rumieniowaty układowy.
Ponadto w trakcie ciąży pod żadnym pozorem nie powinno spożywać się alkoholu, a leki stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarzy.