Wpływ diety na zdrowie

Prawie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to co jemy, ma wpływ

Prawie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to co jemy, ma wpływ na zdrowie. Nie każdy jednak wie, że dieta ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję organizmu. Wydawać by się mogło, że jeden fast food nie wpływa na naszą wątrobę, ani żołądek. Owszem, w młodszym wieku możemy nie odczuwać skutków ubocznych śmieciowego jedzenia, jednak wraz z wiekiem, może się to odbić na zdrowiu. Z drugiej strony bardzo często usprawiedliwiamy się stwierdzeniem, że to tylko pizza, albo że to tylko hamburger.

To tylko pizza, jeśli sięgniemy po nią rzadziej niż raz w miesiącu. Zajadając się w dużej mierze daniami typu fast food, w znacznym stopniu obciążamy organizm dostarczając mu duże ilości węglowodanów i tłuszczów. Owszem są to składniki odżywcze, które są organizmowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, jednak nie możemy zapominać o innych ważnych składnikach, w tym witaminach, jak również makro i mikroelementach. Tych raczej nie znajdziemy w szybkich przekąskach i słodyczach.

Śmieciowe jedzenie dzisiaj, a co dalej?

Jeśli dzisiaj chętnie i często sięgamy po śmieciowe jedzenie możemy mieć niemal pewność, że w przyszłości wystąpią u nas problemy zdrowotne.

Każdy w duchu myśli – „mnie to nie dotyczy”. Nie dotyczy, dopóki nie pojawią się pierwsze symptomy, a następnie objawy poważnych chorób. Do nich można zaliczyć z pozoru niegroźne nadciśnienie. Bardzo często jego przyczyną jest właśnie nieodpowiednia dieta. Nadciśnienie z kolei może prowadzić do znacznie groźniejszych chorób m.

in. choroby wieńcowej, chorób serca, a w konsekwencji także o zawału. Pośród chorób, które mają ścisły związek z dietą wyróżnić trzeba także coraz powszechniejsze choroby cywilizacyjne takie jak otyłość (tak, tak – otyłość jest chorobą), czy cukrzycę, z którą zmaga się coraz większy procent populacji. Nieodpowiednia dieta i niedobór składników odżywczych mogą prowadzić także do uszkodzenia wzroku, uszkodzenia wątroby, czy żołądka, jak również do zmian kostnych. Aby się przed tym ustrzec, warto już w młodym wieku zdać sobie sprawę z tego, że właściwe żywienie opiera się na zbilansowanej diecie, w której jest miejsce dla wszystkich składników odżywczych, jak również niezbędnych dla organizmu witamin i minerałów.