Zawał mięśnia sercowego

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach cywilizowanych jest zawał mięśnia sercowego. Stanowi on finalny

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach cywilizowanych jest zawał mięśnia sercowego. Stanowi on finalny etap powikłań i chorób związanych z sercem, a zwłaszcza z chorobą niedokrwienną serca i postępującą miażdżycą. Zawał polega na tym, iż serce w pewnym krytycznym momencie jest kompletnie pozbawione dopływu krwi poprzez zamknięcie tętnicy wieńcowej. Z tego powodu zawał bywa określany także mianem martwicy mięśnia sercowego. Trzeba także dodać, iż obecnie na choroby związane z sercem i układem krążenia umiera więcej osób niż na nowotwory łącznie.

Jak zatem dochodzi do zawału i jak można się przed nim bronić? Przede wszystkim należy uświadomić sobie genezę jego wystąpienia. Wcześniej bowiem występuje masa innych mniej poważnych problemów zdrowotnych, jak m.in. miażdżyca. W jaki sposób zamyka się tętnica wieńcowa? W skutek długotrwałego odkładania się cholesterolu LDL tętnice zwężają się i robią coraz ciaśniejsze.

Z czasem jeśli nie zmieniamy diety i nie dbamy o ruch może dojść do kompletnego zatkania tętnicy. Wówczas występuje zawał (atak serca). Z tego właśnie powodu należy regularnie badań nie tylko serce, ale także poziom cholesterolu w organizmie i starać się, aby nie przekroczyć zalecanych limitów. Im wcześniej rozpoczniemy zmianę diety i stylu życia, tym większa szansa, że unikniemy ryzyka zawału mięśnia sercowego. Przede wszystkim powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia żywieniowe i zacząć uprawiać regularnie sport.

Pamiętać także należy o tym, iż choroba ta dotyczy coraz częściej także młodych osób.